טיפול בעצם בולטת

מה זה עצם בולטת (הלוקס ולגוס)?

עצם בולטת בכף הרגלמדובר על תופעה אשר אולי נתקלתם באחת משמותיה הרבים: עצם בולטת, בניון, בוהן קלובה או הלוקס ולגוס. עצם בולטת היא אחת משתי התופעות הנפוצות ביותר בעולם האורטופדיה לצד דורבן ברגל. מדובר על מצב רפואי שבו ישנו עיוות של כף הרגל, העיוות מתבטא בכך שהבוהן מתחילה לסטות בהדרגה אל פנים הרגל ובכך היא דוחקת את האצבעות האחרות ובמקרים רבים הבוהן מתמקמת על האצבעות האחרות.

התופעה הזו מלווה בבליטה בבסיס הבוהן ועל פי רוב יש בה פגיעה אסתטית ומעט אי נוחות בנעליים מסוימות. ישנם מקרים שבהם תופעת הבוהן הקלובה יכולה להוביל גם לכאבים ולסבל מתמשך בנוסף על אי הנוחות. במצבים אלו שיטות הטיפול השמרניות כבר לא יועילו והתפקוד היומיומי נפגע כתוצאה מכך, הפתרון היחיד שיעמוד בפנינו יהיה פניה לכירורג כף הרגל.

בדקו האם אתם נוטים לסבול מעצם בולטת

מחקרים מדעיים מוכיחים כי תופעת עצם בולטת ניתנת לחיזוי ולאבחנה מוקדמת וכי היא בעיקרה גנטית, באמצעות הגילוי המוקדם אפשר למנוע את החמרת המצב על ידי שימוש בכמה כלים פשוטים ובכך להקל על הכאב ולהימנע מניתוח. בשביל לדעת האם אתם עלולים לסבול מהלוקס ולגוס במהלך חייכם מומלץ להיוועץ עם פודיאטריסט מומחה או עם כירורג כף רגל.

אך יש גם קבוצות סיכון אשר נוטות לסבול מהתופעה במידה גבוהה יותר משאר האוכלוסייה:

– הליכה עם נעלי עקב או נעליים צרות תאיץ את החמרת המצב אצל אלו אשר מבחינה גנטית נוטים לסבול מבניון

-ממחקרים עולה כי מחצית מהסובלים מתופעת העצם הבולטת הם ילדים להורים הסובלים מאותה תופעה, מה שאומר שהתופעה היא בחלקה גנטית ובעזרת גילוי מוקדם (לפעמים

-ניתן לאבחן את התופעה כבר בגילאי העשרה המוקדמים ואף קודם לכן) נוכל למנוע את היווצרות התופעה מבעוד מועד. 

-עמידה ממושכת על הרגליים בייחוד בשילוב עם נעליים לא מתאימות (למשל נעליים אלגנטיות בעלות מבנה שפיצי) יגבירו את הסיכוי להופעת הבוהן הקלובה

כיצד לטפל בעצם בולטת?

עצם בולטת תרשים

כמו הרבה מתופעות אחרות הקשורות לאורטופדיה של כף הרגל התאמת הטיפול בעצם בולטת קשורה באופן ישיר לרמת החומרה של המצב. אם מגלים את הבעיה בזמן ניתן להימנע מניתוח, בשלבים מוקדמים וראשוניים, באמצעות התאמה של מדרסים ייחודיים בשילוב עם נעליים נוחות ורחבות או בנעליים ייעודיות המותאמות לצורת המפרק.

במצבים שבהם הבעיה מחמירה וכבר לא מהווה הפרעה קוסמטית בלבד אלא משפיעה באופן ישיר על תפקודנו בחיי היום יום וגורמת לכאבים עזים בעמידה על הרגליים, ככל הנראה מדובר בשלב שיצריך ניתוח. 

שיטת הטיפול של דוד הרו, דוקטור לפודיאטריה ומומחה לכף הרגל, לעצם בולטת

בניגוד גמור לשאר המטפלים בישראל, דוד הרו, דוקטור לפודיאטריה ומומחה לכף הרגל, מוסמך להציע ניתוחים מיקרו-כירורגים שמספקים את האפשרות של חזרה לשגרה עוד באותו היום. השיטה הייחודית והבטוחה שבה דוד הרו, דוקטור לפודיאטריה ומומחה לכף הרגל, מטפל היא שיטה בעלת וותק רב בארצות הברית והיא השיטה היחידה בעולם שלא משתמשת בהחדרה של ברגים/מסמרים/פינים ומסמרים זעירים אל תוך כף הרגל.

שיטת הטיפול המיקרו-כירורגית מאפשרת דיוק כירורגי שלא מצריך החלמה ארוכה ובאמצעות שימוש בנעל מיוחדת, לא תרגישו כלל כי עברתם ניתוח. צרו איתנו קשר עוד היום לקביעת פגישת אבחוןעם דוד הרו, דוקטור לפודיאטריה ומומחה לכף הרגל.