טיפול בדורבן ברגל

מה זה דורבן ברגל?

דורבן ברגל הדמיהדורבן ברגל הוא מצב נפוץ אשר יסבלו ממנו לפחות עשרה אחוזים מכלל האוכלוסייה במהלך ימי חייהם. השם המקצועי של המצב הרפואי הוא "מחלת החיתולית הכפית" אשר מעיד על דלקת ברצועה הרחבה והארוכה אשר נמתחת לאורך כף הרגל, זוהי הרצועה אשר מחברת בין העקב לבין אצבעות כף הרגל והיא האחראית על תמיכה בקשת כף הרגל.

השם העממי "דורבן" התקבל בזכות שילוב של הכאב החד המורגש בכף הרגל (בדומה לחודו של דורבן שנכנס לעור) והעובדה כי בעת צילום רנטגן אפשר לראות את הבליטה של העצם המזכירה קוץ של דורבן בצורתה.

איך תדעו אם אתם סובלים מדורבן בעקב?

התופעה של דורבן בכף הרגל היא למעשה תגובה טבעית של הגוף אשר נועדה לשמור על רקמות הגידים. כאשר הגוף מבחין בפגיעה של רקמת הגידים באזור העקב ו/או קשת כף הרגל, הוא מתחיל בתהליך של הסתיידות כדי להגן על הרקמה מפני הפגיעה, תהליך זה עלול לייצר פגיעה ברקמות השומן ומכאן למעשה נוצר הכאב.

הכאבים ברגל מדורבן בעקב בדר״כ יתחילו דווקא בשעות הבוקר, לאחר מנוחה. התחושות הנפוצות ביותר כאשר יש דורבן ברגל הן כאבים עזים, חדים וממוקדים באזור כף הרגל והעקב. עיקר הכאב יורגש בצעדים הראשונים לאחר מנוחה ארוכה. הרבה אנשים פוסלים את הצורך בטיפול כיוון שהם בטוחים שמדובר בכאב חולף שיעבור מעצמו. במידה ואתם מרגישים כאבים חדים שנמשכים ומתחילים להופיע גם בזמני מנוחה כדאי לפנות למומחה ולבדוק את הרגל לפני שתופעות נוספות כמו נמלול, שטפי דם או אדמומיות יתחילו גם הן להופיע.
בקשו מהרופא שלכם הפנייה לצילום רנטגן,
הדרך היחידה לאבחן דורבן ברגל היא על ידי ביצוע של צילום רנטגן בעמידה בתשעים מעלות אשר מאפשר לנו לראות בבירור את הדורבן בכף הרגל.

מי נוטה לסבול מדורבן ברגל?

באופן מפתיע קבוצת הסיכון הגדולה ביותר לסבול מדורבן הם דווקא ספורטאים וכאלו שמתעסקים בספורט באופן יום יומי. לאנשים העוסקים בהליכה, ריצה וקפיצה על משטחים קשים לאורך זמן רב יש סיכוי גבוה יותר לסבול מדורבן ברגל. שימו לב שההגדרה הזו מתאימה למקצועות נוספים ולא רק לספורטאים למשל: מורות, ברמנים, מרצים, עובדי מפעל ועוד אנשים אשר נדרשים לעמידה ממושכת על רגליהם בזמן העבודה.

גורמים נוספים אשר עלולים להגביר את הסיכוי לסבול מדורבן:

דורבן ברגל שיטות טיפול

אנשים הסובלים ממשקל יתר אשר משפיע באופן ישיר על הלחץ המופעל על כף הרגל, בייחוד אנשים שהשמינו בצורה פתאומית וחדה.

אנשים הסובלים מפלטפוס או עם מבנה קשתי מוגבה בכף הרגל

אלו הנועלים נעליים ישנות ולא מתאימות למבנה כף הרגל (או נעלי עקב שלוחצות את כף הרגל)

אנשים בגילאי 30 ל-70 שבקבוצת הסיכון לסבול מדורבן ברגל

אנשים שהתחילו פעילות ספורטיבית מאומצת באופן פתאומי ולא מאוזן

איך מטפלים בדורבן ברגל?

בזכות העובדה כי מדובר בתופעה נפוצה מאוד ישנן גם מגוון של שיטות טיפול בדורבן ברגל. 

בחירת שיטת הטיפול (או שילוב של מספר שיטות) תלויה בהתייעצות עם רופא בהתאם לחומרת הבעיה בכף הרגל. יש מצבים בהם, למשל, שילוב של פיזיותרפיה נקודתית עם התאמה של מדרסים ביומכניים יהיה הפתרון הטוב ביותר. אך יש גם מצבים שבהם המצב הופך למטרד של ממש ודורש טיפול לניתוק הרצועה מהעקב וטיפול באמצעות זריקות קורטיזון.

הטיפולים שצויינו קודם לכן כרוכים בדרך כלל בהחדרה של עצמים זרים אל תוך הגוף וכתוצאה מכך גם לתופעות לוואי משתנות וזמני החלמה ארוכים. 

בעזרת השיטה המתקדמת של דוד הרו, דוקטור לפודיאטריה ומומחה לכף הרגל,  ניתן לטפל בדורבן ברגל באמצעות ניתוח מיקרו-כירורגי שמאפשר זמני החלמה מהירים ויסייע לכם לשים סוף לכאבים במהירות ובאחריות. זכרו, אם אתם נוטים לקום בבוקר עם כאבים חדים בעקב כף הרגל או לאחר מנוחה, פנו עוד היום ותאמו פגישת ייעוץעם דוד הרו, דוקטור לפודיאטריה ומומחה לכף הרגל.